İstanbul Stand Elemanı

STAND ELEMANI

Alışveriş merkezlerinde markaların, festivallerde sponsorların, fuarda katılımcı firmaların daha etkili bir tanıtım yapmak için hem bilgi vermek hem de yönlendirme yapmak için desklerde görev verdikleri kişilere stand hostesi denir. Stand Hostesleri genellikle üniversite öğrencilerinden oluşur. Stand hostesi servis hostesiyle çok karıştırılan bir kavramdır. Stand hostesleri ikram ya da servis yapmazlar.

Tseye göre stand host/ hostesliği, fuar, sergi ve kongre gibi organizasyonlarda, standın düzenlenmesi ve müşteri hizmetlerinin verilmesi ile ilgili meslek alanıdır.

İşkura göre, kongre ve fuar hostesi, belirli bir süre içerisinde, kongre, seminer, fuar, sergi vb. organizasyonlarda salon ve sergi alanlarını (stand) düzenleme, müşteri hizmetleri ve kayıt kabul işlemlerini yapma bilgi ve becerisine sahip nitelikli kişidir.

Fuar hostesleri fuarlarda, alışveriş merkezlerinde, gösterilerde ya da sokakta kurulmuş standlarda firma ve marka tanıtımını üstlenen bayanlardır. Bunlara stand hostesi adı da verilebilir. Fuar hostu da aynı işi yapan erkeklere verilen isimdir. Fuar hostesleri firmaların ürettiği ürünleri ya da sağladığı hizmetleri tanıtabilir ve reklam yapabilir.

Fuar hostesleri yarı zamanlı ya da tam zamanlı çalışabilir. Genellikle yarı zamanlı olabilmesi ve bir gün içinde diğer işlere nazaran iyi para kazandırması gibi sebeplerden üniversite öğrencilerinin tercih ettiği bir seçenek hâline gelmiştir. Bununla birlikte amatör olanlar ve model/manken olmak isteyenler de başlangıçta fuar hostesliği yapmaktadırlar.

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]