Yazılar

Fuar Hostesi İş Başvuru

Fuar Hostesi Arayan Firmalar

Belki köklü bir firmasınız ya da henüz piyasaya hızlı bir giriş yapma aşamasında olan firmasınız o zaman sizin için en ideal ortamlar tabiki de fuar alanları olacaktır. Çünkü fuarlar alıcı ile satıcıyı buluşturan en önemli organizasyonlardır. Markanızın büyüklüğüne göre katılacağınız fuarın kapsamı da değişecektir. Eğer ki büyük bir marka iseniz o zaman markanızın fuarda en iyi şekilde temsil edilmesi ve de rakiplerinizle aranızda fark olmaması adına yapmanız gereken şey kendinize iyi bir fuar hostesi bulmaktır. Fuar hostesleri sizin firmanızın bir çalışanı olamaz çünkü bu ayrı bir yetenek ve güzellik isteyen konudur. Hostesin ne giydiğinden tutunda konuşmasına hareket etmesine oturmasına kadar her şey profesyonellik ister. Bu yüzden fuar hostesi arayan firmalar daha çok taleplerini ajanslardan yana kullanırlar.

fuar hostesi arayan firmalar

fuar hostesi arayan firmalar

Fuar organizasyonları için firmalara hostes temin eden ajanslar vardır. Bu ajanslara bağlı olarak çalışan ise erkek ve de bayan hostesler mevcuttur sizde markanıza yakışacak güzellikte ve zarafette bir hostese buradan ulaşabilirsiniz. Anlaşma döneminde ise yapmanız gereken sizin şartlarınızın belirlenmesidir. Ajansta size şartlarınız doğrultusunda ellerinde mevcut olan hostesleri önereceklerdir bu sayede markanızın yüzü olan hostesinizi rahatlıkla temin etmiş olacaksınız. Fuar hostesi arayan firmalar istanbul ajanstan bunu kolaylıkla temin edebilir.

Unutmamalısınız ki piyasa da aynı işi yapmış olduğunuz bir çok rakibiniz var ve hepsi de aynı fuara katılıyor sizin onların arasından sıyrılmanız için göz kamaştırıcı bir güzelliğe daha ihtiyacınız vardır. bu yüzden de fuar hostesi arayan firmaların büyük bir bölümü bu ajansları tercih ederler.

Fuar Mankeni Nasıl Olunur?

Fuar Mankeni Nasıl Olunur?

Fuar mankeni nasıl olunur? diye aklınıza bir soru takılmış olabilir. Tam olarak doğru yerdesiniz şimdi ilk olarak sizlere mankenlerin günlük yaşantılarından bahsedeceğim.

Tüyap Fuar Mankeni

Tüyap Fuar Mankeni

Fuar mankenleri sağlık konusuna çok önem vermelidirler. Sağlık olarak biraz daha konuyu yakından incelersek yemek ve vücut sağlığıdır. Mankenler yedikleri besinlere dikkat etmelidirler. Belirli bir kalori tabloları olmalıdır. Bunun en önemli nedeni ise fiziki ile ön plana çıkarak tercih olarak diğer kişilerin önüne geçmiş olacaktır. Bazı mankenler diyetisyenler ile çalışır öneriler, besin takvimleri alırlar. Aldıkları öğünlerin belirli bir hacmi vardır kendi isteklerine göre yemek yiyemezler. Sağlık kısmında da fuar takvimine göre iş günlerinde dinç olmaları gerekmektedir çünkü fuar boyunca tanıtım yapmaları gerekmektedir bu yüzden fuar mankenlerinin dinç olmaları önemlidir

Fuar hostesi de fuarlarda hizmet vermektedir aynı koşullar hostesler içinde geçerlidir uzaktan kolay gibi görünse de yorucu bir iştir. Sağlık dışında eğitim de çok önemli bir husustur. Araba veya başka ürünlerin tanıtıldığı fuarlarda yabancı dil bilmek gerekebilir ve yabancı dili bilmek sadece yetmiyor telaffuzunuz da iyi olmalıdır çünkü sizi karşıdaki yabancı kişi günlük hayatta karşılaştığı insan gibi rahatça konuşabilmelidir.

Şimdi fuar mankeni olmak için gereken özellikleri kısaca sıralayacak olursak:

  • İyi bir beslenme programı
  • Yabancı dil biliyor olması ayrıca iyi şekilde telaffuz etmesi
  • Diksiyon eğitimi almış olması
  • Bakımlı olması
  • Ve tabiki boş vaktinin olması gerekmektedir 🙂
Fuar Hostesi İş İlanları

Tüyap Fuar Hosteslik İş İlanları

Son dönemlerin gözde mesleklerinden bir tanesi de fuar hostesliği olmuştur ancak bu iş kolu hakkında çok fazla bilgisi olmayanlara fuar hostesi ne demek biraz bilgi verelim. Fuar hostesleri yani fuar mankenleri belli bir konsept doğrultusunda ve de ürünün sunumunu yapmak amacıyla fuar merkezlerinde veya alanlarında ürünün özel olarak tanıtımını yapan kişilerdir. Firmaya ait olan ürünün tanıtımını yapar, müşteriye bu ürünü kelimeleriyle, fiziki görünüşüyle satmaya gayret ederek kazanç sağlamak için müşteri çekebilmesi ve o ürünü yayabilmesi oldukça önemlidir.

İstanbul Fuar Hostesi

İstanbul Fuar Hostesi

Bilindiği üzere fuarlarda ürünü sergilerken tanıtımının özel bir şekilde yapılması gerekir çünkü orada bulunan insanları da aynı zamanda etkilemek zorundasınız bu yüzden de hosteslik işi aynı zamanda bir yetenek işidir diyebiliriz. Ajanslar genelde hostesleri fiziklerine ve de yeteneklerine göre tercih ederler fuar alanında gözler sizin ve ürünün üzerinde olacağı için giyinmesini konuşmasını çok iyi bilmeli ve de güzelliğinizin de yerinde olması gerekir. Part-time çalışan fuar hostesi fuarlarda stantlarda bulunarak ürün veya şirketin tanıtımını yapmakla sorumlu kişilerdir.

Fuar hostesleri bu doğrultuda özellikle internetteki iş ilanlarını takip ederek müracaat yapabilirler internet üzerinden arattırdığınız da birçok ajans bu noktada manken aradığını da görebilirsiniz. Genellikle saatlik ücret verilir ve ücretleri de saatlik olmasına göre dolgundur.  Sonuç olarak ülkemizde ki çalışma şartlarını ele alacak olursak fuar mankenlerinin iyi kazandıklarını da söylememiz yerinde olacaktır. Eğer ki böyle bir düşünceniz varsa o zaman yeteneklerinizi de gözden geçirerek başvuru yapmanız gerekir. Fuar mankeni olmak için aynı zamanda Türkçenizin iyi olmasına gerek yoktur ancak birkaç dil biliyor olmanız size artı bir avantaj kazandıracaktır. Fuar hostesi genellikle bakımlı, güzel ve diksiyonu düzgün olan kişiler tarafından seçilmektedir.

Fuar Hostesi Başvuru

Yerel ve uluslararası düzeyde gerçekleştirilen fuarlara olan ilgi her geçen gün artıyor. Hemen hemen tüm sektör alanlarıyla ilgili fuarların düzenlendiği ülkemizde fuar hosteslerine olan talep de sürekliliğini koruyor. Fuar standının başında duran, düzenliliğini takip eden ve ziyaretçileri karşılayıp yönlendiren hosteslerin yabancı dil bilmesi de kendilerine büyük avantaj sağlıyor. Hosteslik, sürekli olarak ayakta durulması ve güler yüzlü olunması gereken bir meslek olduğu için yorucu olabilir. Ancak yeni insanlarla tanışma ve niteliğe göre dolgun ücret olanakları dolayısıyla günümüzde birçok kişi tarafından tercih ediliyor. Bu sebepten olsa gerek, fuar hostesi başvurusu yapanların sayısı da sürekli artış gösteriyor.

Peki fuar hostesi ne iş yapar?

Etkinliğin gerçekleştirileceği fuar alanındaki stantta ziyaretçileri karşılayan fuar hostesleri, misafirlere ikramda bulunmak ve onların sorularını cevaplandırmak gibi farklı görevleri de üstlenebiliyorlar. Üstelik fuar hostesleri, yalnızca fuarlarda görev yapmayabilirler. Seminer veya kongre gibi etkinliklerin yanı sıra basın toplantılarında da ziyaretçileri ağırlamak için iş başına geçerler. Eğer müşterilerin isim ve cep telefonu gibi bilgilerinin kayıt altına alınması gerekiyorsa, bu işlemi de fuar hostesleri üstlenir. Tüm bunlara ek olarak, hizmet verdiği şirketin kurumsal kıyafetlerine uygun olarak giyinmelidir. Çoğu firma standart olarak siyah ve beyaz renklerinin kullanıldığı giysileri tercih ediyor olsa da, bazı kuruluşlar özel kıyafet talebinde bulunabiliyorlar.

Fuar hostesi olmaya karar verdiyseniz…

fuar hosteslerinin nasıl başvuru yapmalı

fuar hosteslerinin nasıl başvuru yapmalı

Eğer uzun bir düşünme ve karar verme aşamasından sonra fuar hostesi olmaya karar verdiyseniz, bulunduğunuz şehirdeki bir hostes ajansıyla iletişime geçerek iş başvurusunda bulunabilirsiniz. Fiziki özelliklerinizi size verilen forma doldurduktan ve vesikalık fotoğrafınızı da gönderdikten sonra işe kabul veya ret için cevap beklemeye koyulabilirsiniz. Eğer iş başvurunuz onaylanırsa, fuar hostesi istanbul sektöründe hizmet vermeye başlamış olacaksınız. Ajans yetkilisi, size uygun iş teklifi olduğu zaman iletişime geçecek ve detaylı bilgileri tarafınıza aktaracaktır. Çoğu ajans, ödemeleri iş bitiminden sonra şirket ofisinde elden ödeme yaparak gerçekleştirir. İş başına alacağınız ücret, meslekte edinmiş olduğunuz tecrübe ve yabancı dil gibi niteliklerinize göre değişiklik gösterebilir. Fuar hostesi hizmeti sağlayan çoğu kurumsal ajans, çalışanlarının sigortasını günlük olarak yatırır. Yani ne kadar uzun süre fuar hostesliği yaparsanız, o kadar gün boyunca sigortalı olursunuz.

Üstelik fuar hostesi olmak için herhangi bir okul mezunu olmanıza da gerek yok. Yalnızca kılık kıyafetine özen gösteren, temiz, bakımlı ve insanlarla iletişimi başarılı olan bir yapıya sahip olmanız yeterli. Üniversite mezunu olmanız ve yabancı dil biliyor olmanız, sizin diğer fuar hostesleri arasından sıyrılmanıza yardımcı olabilir. Günümüzde fuarlarda görev alan hosteslerin eğitim durumuna bakıldığında, büyük çoğunluğun halen daha öğrenim hayatını sürdürdüğü görülebilir. Üniversite okurken ek gelir elde etmek için fuar hostesliği yapan öğrenci sayısı azımsanmayacak kadar fazla.

Fuar Hostesi Hakkında

Alanında devleşmiş firmaların yanı sıra KOBİ’ler de her yıl düzenlenen çeşitli fuarlara katılım göstererek, geliştirdikleri ürün ve hizmetleri katılımcılara sergilerler. Bunu yaparak hem ticari ilişkilerini geliştirmiş, hem yeni insanlara tanışıp yeni bağlantılar kurmuş, hem de başka bir ülkeye ihracat yapabilme imkanının doğmasına sebep olurlar. Hal böyle olunca hemen her firma için fuarlara katılım sağlamak hayati derecede önem taşır hale gelmiş bulunuyor. Ayrıca bu etkinliklere sadece iş bağlantıları kurmak yerine, bir reklam ve tanıtım organizasyonu olarak da değerlendirmek gerekir. Reklam filmlerinde rol alan oyuncular nasıl özenle seçiliyorsa, fuarda boy gösterecek kişilerin de bu kritere uygun olması hedeflenmelidir. Akıcı ve tane tane konuşan, müşterinin sorularını cevaplamak için hazır olan, mümkünse İngilizce bilen (Fuarlara yabancı ülkelerin vatandaşları da katıldığı için bu önemlidir) kişiler fuar hostesi olarak tercih edilmelidir.  Fuar hostesleri gelen ziyaretçilere çay kahve ikramında da bulunabilirler. Ayrıca muhtemel müşterilerin sorularını cevaplandırmak gibi bir yükümlülükleri de vardır.

Fuar hostesi başvuru süreci

Fuar hostesi başvuru süreci

Öncelikli olarak nasıl bir fuar mankenine ihtiyacı olduğuna karar veren firma yetkilileri, genelde 1 hafta kadar süren fuar boyunca görev alacak çalışan için piyasada var olan ajanslarla iletişime geçer. İhtiyaçlarını ve taleplerini sıraladıktan sonra ajans tarafından görevlendirilen fuar mankenine ne tür bir görev üstleneceği, dikkat etmesi gereken hususlar gibi detaylar aktarılır. Üniversite okurken fuarlara mankenlik yapmaya giden gençlerle mi çalışacağınız, yoksa profesyonel olarak bu işi meslek haline getiren kişilerle mi çalışacaksınız? Bu sorunun cevabı sizin için ne kadar önem taşıyorsa, bunu ajansla konuşmanız ve çözüme kavuşturmanız gerekecektir. Fuar hosteslerine günlük ödenen ücret, hostesin yabancı dil bilmesine göre artış gösterir. Ulusal ölçekte düzenlenen fuarlarda markanızı temsil eden; İngilizce, Arapça ve Rusça gibi dilleri akıcı olarak konuşabilen hostesler daha fazla ücret alırlar. Ancak ortalama olarak fuar hosteslerinin 100 ila 200 TL arası bir ücret aldıklarını söyleyebilmek mümkündür.

Fuar Hostesi Başvuru Süreci

Fuar alanında hostes veya manken görevlendirmek isteyen firma, bu hizmeti sunan ajansa mail veya telefon yoluyla talebini iletir. Hostesin boyu, fiziki özellikleri, yabancı dil bilgisi kriterleri listeleyen firmaya ajans tarafından uygun isimler önerilir. Sunulan isimlerin resimlerine ve yeterliliklerine bakan firma, bir isimde karar kıldıktan sonra bu talebini tekrar iletir. Ajans da seçilen isimle temasa geçerek işin yapılacağı adresin ve firmaların bilgilerini iletir. Hostesin de bu firmayla çalışmayı kabul etmesinin ardından işlemler tamamlanmış olur. Firma, ödemeyi ajansa yapar. Ajans da iş bitiminde hostese ödemesini gerçekleştirir.

Çoğu zaman gün boyu ayakta durmak ve fuar standına gelen ziyaretçilerle ilgilenmek durumunda kalan hostesler, yorucu olabilecek bu sürece dayanıklı ve hazır olmalıdır. Fuarlarda manken olarak görev almak isteyen kişiler, çektikleri fotoğrafları manken ajanslarına iletip iş başvurusunda bulunurlar. İşe kabul edilen isimler daha sonra profesyonel fotoğraf stüdyolarında fotoğraflarını çekinir ve kataloglara eklenirler. Daha sonra uygun bir iş imkanı oluştuğunda görev almaya başlar ve kazanç elde ederler.

Harcanılan gayretle elde edilen gelir arasında güzel bir uyum olduğu için sıklıkla üniversite öğrencileri tarafından tercih edilen fuar hostesliği, ülkemizde birçok kişinin tercihi haline gelmiş bulunuyor. İstanbul başta olmak üzere İzmir ve Adana gibi ekonomik kalkınmanın gerçekleştiği şehirlerde açılan fuarlara katılan hostesler; hem eğlenmiş, hem de çalışmış olmanın verdiği hazla para kazanabiliyorlar. Genel olarak siyah ve beyaz renkleri ağırlıkta olmak üzere giyinirler. Ancak bu durum, işin yapıldığı firmanın kurumsal renklerine göre değişiklik gösterebilmektedir.