Fuar Mankeni Veronika

Spikerlik ve Sunucu Olmak

Olga V. Fuar Mankeni

Spiker veya sunucu: radyoda, televizyonda, özel etkinliklerde, törenlerde, eğlence programlarında, açılış sempozyumlarında ve benzeri organizasyonlarda; yerine göre sunan, anons eden, yorumlayan ya da takdim eden kişilere denir. Özetle, spikerler sadece haber bültenlerini, tanıtım ve yorum metinlerini okumazlar. Onlar, radyo ve televizyonların düzenledikleri yarışma, magazin ve benzeri eğlence programlarını da sunucu olarak yönetirler.

Herkes sunucu olabilir mi?

Olabilir de olamaz da. Nasıl olur hem olur hem olmaz diyeceksin. Olabilir çünkü iyi bir sesiniz varsa, biraz çene yapabiliyorsanız sunucu olmanız işten bile değil. Görseliniz de iyiyse sahnelerin kapısı size sonuna kadar açıktır. Olamaz kısmına gelirsek eğer; ağzı her laf yapan, sesi her güzel olan ya da görseli her iyi olan bu işi yapamaz. Öncelikle bu üçünün bir araya gelmesi lazım. Daha da önemlisi içinizin dolu olması lazım. Yani; ağzınızdan çıkan cümleler sizin kapasitenizin yansımasıdır. Eğer boş bir beyse sahipseniz boş cümlelerle insanlara hitap edersiniz ve dikkate alınmazsınız. Ama dolu cümleler kötü bir ses olsa dahi insanları etkiler. İşte bunun için spiker ya da sunucu olmak isteyenlerin kesinlikle çok okuması lazım. Sadece kitap değil, hayatı okuması lazım. İnsanları okuması tanıması lazım. Her konuda az da bilgisi olmalı. Kültürlü olmalı.

İyi bir sunucu nasıl olunur?

Çırak olmadan usta olunmaz. Günümüzün en büyük sorunu bu bence. Ustanın yanında pişen insanla tepeden inen insanın farkı her yerde hemen anlaşılır.

İyi bir sunucunun özellikleri nelerdir?

İyi bir sunucuda öncelikle güzel, etkileyici bir ses aranır. Daha da önemlisi kuralına uygun bir Türkçe… Maalesef günümüzde radyocularının bir çoğu tepeden inme radyocu olduğu için dilimizin inceliklerine bilmiyor. Bu da açıkçası can yakıyor.

Sunucu dediğin spiker gibi değildir. Metne bağlı kalmaksızın konuşabilendir sunucu. İşte bu yüzden yukarıda da dediğim gibi sunucu içi dolu insan olmalı. Teneke gibi dank dank ses çıkartmaz. Tong tong diye ses çıkartır.

 

 

İyi bir sunucunun dış görünüşü nasıl olmalıdır?

Sunucu eğer ekrana ya da sahneye çıkacaksa görsel çok önemli.

Bir haber spikeri ekranda anahaber bültenini sunarken kravatı sağa kaymış. Ertesi gün magazin basınında o kravat haber oldu. Çünkü okur sunulan habere değil kravata dikkat kesilmiş. Yani anlayacağınız dış görünüş çok çok önemli. En az ses kadar en az Türkçeyi iyi kullanmak kadar.

Spikerlik ve sunuculuk mesleğinde konuşma nasıl olmalıdır?

Akıcı bir Türkçeyi kadife gibi bir sesle ve dolu cümlelerle dinlemek herkese keyif verir. Korhan Abay, Cenk Koray benim duayenlerimdir. İnternet ortamında zaman zaman sırf işime motive olmak için onları dinlerim. İşte onlar gerçek sunucular. Halit Kıvanç keza o da.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]