Maria Fuar Mankeni

Profesyonel Dansçı Olmak

Marina Bogaceva Fotoğraf Çekimi

Hiçbir dansçının yetenekleri ile dans hayatında başarılı olduğunu düşünmeyin. Profesyonel dansçı olmak için uzun yollar kat ettiklerini bilin. Küçük yaşlarından itibaren dans etmeye başladıklarını, eğitimler aldıklarını göz önünde bulundurun. Tesadüflere dayalı bir profesyonellik olmadığının bilincine ulaşarak vücudunuzu ve ruhunuzu dansa hazırlayın.

Bu işin oldukça disiplinli ve adım adım ilerleyen bir süreç olduğunu bilin. Sonrasında yapmak istediğinizin gerçekten dans etmek olduğuna emin olun. Hırslı ya da tutkulu değilseniz ister amatör, ister profesyonel olarak olarak ilgilenin, yine başarılı olamazsınız. Bunun dışında profesyonel dansçı olmak için:

 • Dansta uzmanlaşmanın fiziksel açıdan zorlayıcı olduğunu kabul edin. Spor olarak da adlandırılan dans, dünyanın en ağır sporları arasında kabul edilir. Bu nedenle doğal bir yeteneğe veya becerilere sahip olmanız başarılı olmanız için yeterli olmaz. Dans fiziksel yeterlilik ve azim de gerektirir.
 • Profesyonel dansçı olmak için, disiplinli çalışmalı, zaman ve sabır isteyen bu süreçte kendinize inanmalı, iyi bir eğitim almaya özen göstermeli ve en önemlisi de dansı sevmelisiniz.
 • Halk oyunları, bale, Latin dansları, Flamenko, tango, vals, jazz, swing, hip hop, tap, modern dans, oryantal gibi pek çok dans türü bulunur. Uzmanlaşmak istediğiniz dansı seçmeli, uygun eğitim programları ve eğitmenleri hakkında bilgi almalısınız.
 • Bazı dans türlerinin profesyonelce yapılması için erken yaşta eğitime başlanması gerekir. Örneğin bale gibi uzun süren eğitim programına başlanılması ve bu alanda bir profesyonel olunması için, eğitim yaşı 12’yi geçmemelidir.
 • Açıkça belirtmek gerekirse profesyonel dansçı olmak, yaşamınızı dans gelişiminiz üzerine inşa etmeniz anlamına gelir. Erken yaşta dansa başlamak yaşam tarzınızı dans odaklı kurmanızı kolaylaştırır. Yine de bale gibi danslara başlamak için geç kaldıysanız üzülmeyin, profesyonel olarak yapmak istediğiniz başka bir dans türüne takviye olması için eğitim programınıza ekleyebilirsiniz.
 • Profesyonel olarak hangi dans türü olursa olsun esneklik hepsinde aranan bir özelliktir. Beden yapınıza uygun esneklik programlarına düzenli olarak çalışmalısınız. Uzmanları tarafından hazırlanan programınız,  kendinizi fazla zorlayıp sakatlanmadan doğru şekilde esneklik kazanmanızı sağlayacaktır.
 • Dansla müziği ayrı düşünemezsiniz. Bu nedenle ritm duygunuzu, kulağınızı, koreografiye uyumunuzu ve konsantrasyon becerilerinizi de geliştirmelisiniz. Bunu bol bol dans videoları izleyerek, dansçıların figürlerini, mimiklerini ve adımlarını takip ederek, dans eğitimi ile ilgili kitaplar okuyarak, araştırmalar yaparak, aklınıza takılanları eğitmenlerinize sorarak ve pratik yaparak geliştirebilirsiniz.
 • Profesyonel hayatı tanımak, yeteneklerinizi sınamak, kariyerinize yardımcı olabilecek yeni iş bağlantıları kurmak için dans yarışmalarına katılmalısınız.
 • Başarılı olup olmayacağınızı yalnızca siz belirlersiniz. Teknik anlamda iyi olmanın dışında istediğiniz bir role ya da işe sahip olmanız için, insanların sizi beğenmesi veya sizinle çalışmak istemesi gerekir. Her şey sizin çabalarınız sonucu oluşur. Bu sürece kendinizi hazırlamalı, sabırla yaklaşmalısınız.
 • Enerjinizi sizi negatif güdüleyen insanlara harcamayın. Ne yaparsanız yapın, sizden farklı düşünenler her zaman olacaktır. İnandığınız şeyi yapın.
 • Başkalarının başardıklarına odaklanmak yerine iyi olduğunuz konulara ve üstünde daha çok çalışmanız gerekenlere odaklanın. Rakibiniz kendinizsiniz.
[Toplam:0    Ortalama:0/5]