Fuar Hostesi Hakkında

Alanında devleşmiş firmaların yanı sıra KOBİ’ler de her yıl düzenlenen çeşitli fuarlara katılım göstererek, geliştirdikleri ürün ve hizmetleri katılımcılara sergilerler. Bunu yaparak hem ticari ilişkilerini geliştirmiş, hem yeni insanlara tanışıp yeni bağlantılar kurmuş, hem de başka bir ülkeye ihracat yapabilme imkanının doğmasına sebep olurlar. Hal böyle olunca hemen her firma için fuarlara katılım sağlamak hayati derecede önem taşır hale gelmiş bulunuyor. Ayrıca bu etkinliklere sadece iş bağlantıları kurmak yerine, bir reklam ve tanıtım organizasyonu olarak da değerlendirmek gerekir. Reklam filmlerinde rol alan oyuncular nasıl özenle seçiliyorsa, fuarda boy gösterecek kişilerin de bu kritere uygun olması hedeflenmelidir. Akıcı ve tane tane konuşan, müşterinin sorularını cevaplamak için hazır olan, mümkünse İngilizce bilen (Fuarlara yabancı ülkelerin vatandaşları da katıldığı için bu önemlidir) kişiler fuar hostesi olarak tercih edilmelidir.  Fuar hostesleri gelen ziyaretçilere çay kahve ikramında da bulunabilirler. Ayrıca muhtemel müşterilerin sorularını cevaplandırmak gibi bir yükümlülükleri de vardır.

Fuar hostesi başvuru süreci

Fuar hostesi başvuru süreci

Öncelikli olarak nasıl bir fuar mankenine ihtiyacı olduğuna karar veren firma yetkilileri, genelde 1 hafta kadar süren fuar boyunca görev alacak çalışan için piyasada var olan ajanslarla iletişime geçer. İhtiyaçlarını ve taleplerini sıraladıktan sonra ajans tarafından görevlendirilen fuar mankenine ne tür bir görev üstleneceği, dikkat etmesi gereken hususlar gibi detaylar aktarılır. Üniversite okurken fuarlara mankenlik yapmaya giden gençlerle mi çalışacağınız, yoksa profesyonel olarak bu işi meslek haline getiren kişilerle mi çalışacaksınız? Bu sorunun cevabı sizin için ne kadar önem taşıyorsa, bunu ajansla konuşmanız ve çözüme kavuşturmanız gerekecektir. Fuar hosteslerine günlük ödenen ücret, hostesin yabancı dil bilmesine göre artış gösterir. Ulusal ölçekte düzenlenen fuarlarda markanızı temsil eden; İngilizce, Arapça ve Rusça gibi dilleri akıcı olarak konuşabilen hostesler daha fazla ücret alırlar. Ancak ortalama olarak fuar hosteslerinin 100 ila 200 TL arası bir ücret aldıklarını söyleyebilmek mümkündür.

Fuar Hostesi Başvuru Süreci

Fuar alanında hostes veya manken görevlendirmek isteyen firma, bu hizmeti sunan ajansa mail veya telefon yoluyla talebini iletir. Hostesin boyu, fiziki özellikleri, yabancı dil bilgisi kriterleri listeleyen firmaya ajans tarafından uygun isimler önerilir. Sunulan isimlerin resimlerine ve yeterliliklerine bakan firma, bir isimde karar kıldıktan sonra bu talebini tekrar iletir. Ajans da seçilen isimle temasa geçerek işin yapılacağı adresin ve firmaların bilgilerini iletir. Hostesin de bu firmayla çalışmayı kabul etmesinin ardından işlemler tamamlanmış olur. Firma, ödemeyi ajansa yapar. Ajans da iş bitiminde hostese ödemesini gerçekleştirir.

Çoğu zaman gün boyu ayakta durmak ve fuar standına gelen ziyaretçilerle ilgilenmek durumunda kalan hostesler, yorucu olabilecek bu sürece dayanıklı ve hazır olmalıdır. Fuarlarda manken olarak görev almak isteyen kişiler, çektikleri fotoğrafları manken ajanslarına iletip iş başvurusunda bulunurlar. İşe kabul edilen isimler daha sonra profesyonel fotoğraf stüdyolarında fotoğraflarını çekinir ve kataloglara eklenirler. Daha sonra uygun bir iş imkanı oluştuğunda görev almaya başlar ve kazanç elde ederler.

Harcanılan gayretle elde edilen gelir arasında güzel bir uyum olduğu için sıklıkla üniversite öğrencileri tarafından tercih edilen fuar hostesliği, ülkemizde birçok kişinin tercihi haline gelmiş bulunuyor. İstanbul başta olmak üzere İzmir ve Adana gibi ekonomik kalkınmanın gerçekleştiği şehirlerde açılan fuarlara katılan hostesler; hem eğlenmiş, hem de çalışmış olmanın verdiği hazla para kazanabiliyorlar. Genel olarak siyah ve beyaz renkleri ağırlıkta olmak üzere giyinirler. Ancak bu durum, işin yapıldığı firmanın kurumsal renklerine göre değişiklik gösterebilmektedir.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]