Fuar Hostesi Başvuru

Yerel ve uluslararası düzeyde gerçekleştirilen fuarlara olan ilgi her geçen gün artıyor. Hemen hemen tüm sektör alanlarıyla ilgili fuarların düzenlendiği ülkemizde fuar hosteslerine olan talep de sürekliliğini koruyor. Fuar standının başında duran, düzenliliğini takip eden ve ziyaretçileri karşılayıp yönlendiren hosteslerin yabancı dil bilmesi de kendilerine büyük avantaj sağlıyor. Hosteslik, sürekli olarak ayakta durulması ve güler yüzlü olunması gereken bir meslek olduğu için yorucu olabilir. Ancak yeni insanlarla tanışma ve niteliğe göre dolgun ücret olanakları dolayısıyla günümüzde birçok kişi tarafından tercih ediliyor. Bu sebepten olsa gerek, fuar hostesi başvurusu yapanların sayısı da sürekli artış gösteriyor.

Peki fuar hostesi ne iş yapar?

Etkinliğin gerçekleştirileceği fuar alanındaki stantta ziyaretçileri karşılayan fuar hostesleri, misafirlere ikramda bulunmak ve onların sorularını cevaplandırmak gibi farklı görevleri de üstlenebiliyorlar. Üstelik fuar hostesleri, yalnızca fuarlarda görev yapmayabilirler. Seminer veya kongre gibi etkinliklerin yanı sıra basın toplantılarında da ziyaretçileri ağırlamak için iş başına geçerler. Eğer müşterilerin isim ve cep telefonu gibi bilgilerinin kayıt altına alınması gerekiyorsa, bu işlemi de fuar hostesleri üstlenir. Tüm bunlara ek olarak, hizmet verdiği şirketin kurumsal kıyafetlerine uygun olarak giyinmelidir. Çoğu firma standart olarak siyah ve beyaz renklerinin kullanıldığı giysileri tercih ediyor olsa da, bazı kuruluşlar özel kıyafet talebinde bulunabiliyorlar.

Fuar hostesi olmaya karar verdiyseniz…

fuar hosteslerinin nasıl başvuru yapmalı

fuar hosteslerinin nasıl başvuru yapmalı

Eğer uzun bir düşünme ve karar verme aşamasından sonra fuar hostesi olmaya karar verdiyseniz, bulunduğunuz şehirdeki bir hostes ajansıyla iletişime geçerek iş başvurusunda bulunabilirsiniz. Fiziki özelliklerinizi size verilen forma doldurduktan ve vesikalık fotoğrafınızı da gönderdikten sonra işe kabul veya ret için cevap beklemeye koyulabilirsiniz. Eğer iş başvurunuz onaylanırsa, fuar hostesi istanbul sektöründe hizmet vermeye başlamış olacaksınız. Ajans yetkilisi, size uygun iş teklifi olduğu zaman iletişime geçecek ve detaylı bilgileri tarafınıza aktaracaktır. Çoğu ajans, ödemeleri iş bitiminden sonra şirket ofisinde elden ödeme yaparak gerçekleştirir. İş başına alacağınız ücret, meslekte edinmiş olduğunuz tecrübe ve yabancı dil gibi niteliklerinize göre değişiklik gösterebilir. Fuar hostesi hizmeti sağlayan çoğu kurumsal ajans, çalışanlarının sigortasını günlük olarak yatırır. Yani ne kadar uzun süre fuar hostesliği yaparsanız, o kadar gün boyunca sigortalı olursunuz.

Üstelik fuar hostesi olmak için herhangi bir okul mezunu olmanıza da gerek yok. Yalnızca kılık kıyafetine özen gösteren, temiz, bakımlı ve insanlarla iletişimi başarılı olan bir yapıya sahip olmanız yeterli. Üniversite mezunu olmanız ve yabancı dil biliyor olmanız, sizin diğer fuar hostesleri arasından sıyrılmanıza yardımcı olabilir. Günümüzde fuarlarda görev alan hosteslerin eğitim durumuna bakıldığında, büyük çoğunluğun halen daha öğrenim hayatını sürdürdüğü görülebilir. Üniversite okurken ek gelir elde etmek için fuar hostesliği yapan öğrenci sayısı azımsanmayacak kadar fazla.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]