Servis Hostesi İstanbul

SERVİS HOSTESİ KİMDİR?

Fuar sergi kongre gibi katılımı geniş organizasyon event yada lansman faaaliyetlerinde katılımcı kuruluşun tanıtım reklam ve ek hizmetlerini yapan ve bu konuda kendisine görev ifa edilmiş bayanlara fuar hostesi denir. Fuar hostesi kelimelerinin ikisi de dilimize ingilizceden geçmiş kavramlardır. Fuar ingilizcesi olan “fair” hostes ise yine ingilizcesi olan “hostess” kelimelerinden doğrudan olarak dilimize angaje olmuştur.

Fuar hostesinin iş tanımını yukarıda özetledik ama görev tanımına son yıllarda çok fazla yenilik eklenmiştir. Fuar Hostesinin görevlerini şöyle sıralayabiliriz:

1- Yiyecek İçecek Servisi: Fuar hostesleri çalıştıkları ajanslarla katıldıkları iş,proje ve organizasyonlarda catering içerikli görevleri olduğunda birnevi garson gibi çalışmaktadır. Catering fuarda olursa fuar catering ismini alır. Organizasyon bir yemek daveti olabilir yada bu daveti içinde bulundurabilir veyahut kokteyl şeklinde tasarlanmış olabilir. Veya bir düğün davetinde konuklara içecek ikramı sözkonusu olabilir. Bu içerikteki tüm iş ve organizasyonlarda ajanslar hosteslerine görevlerinin içecek servisi olduğunu aktarırlar. Özellikle hamarat,eli çabuk,becerikli hostesler bu tarz etkinliklerde servis hostesi olarak çalışmaktadır.

2- Karşılama Yönlendirme Bilgilendirme: Fuar hostesleri özellikle fuar ve lansmanlarda standın veya mekanın kapısında gelecek olan konuk ve ziyaretçilerin karşılanması yönlendirilmesi ve bilgilendirmesi amacıyla da istihdam edilebilirler. Karşılama konusunda işveren ajans hosteslerden diksiyonu ve görselliği iyi olan konuşma akıcılığına sahip presentable diye tabir edilen kişileri seçer. Hostesler karşılama yaparken nezaket kurallarını uygularlar. Bu minvaldeki organizasyonlar için fuar ajansları fuar hosteslerine eğitim vermek zorundadırlar.

3- Tercume Tercumanlık: Fuar hosteslerinin görev tanımlarının sonuncusu ise donanımlarına göre tercumanlık yaptıkları tercuman hostes alanıdır. Tercuman hosteslik yapacak olan bayan ingilizce,almanca,arapça,fransızca,ispanyolca bilen kişilerdir. Bu dillerden en az birini bilen ve çeviri yapabilen her fuar hostesi markaların fuar benzeri organizasyonlarında yabancı katılımcı ve ziyaretçilerle hostesi kiralayan kurum arasında bilgi aktarımı yapmaktadır. Fuar hostesleri en çok ingilizce bilmekte olup yurtdışından ülkemize gelen yabancı konuklara satış bile gerçekleştirebilmektedir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]