Antalya Fuar Merkezi

Altın rengi kumsalları ve büyüleyici derecede güzel tabiat harikalarıyla gerek yurtiçi, gerekse yurtdışından gelen turistlerin uğrak noktası haline gelen Antalya; turizm noktasında gösterdiği atılımı sanayi ve ticaret şehri olma yolunda da sergiliyor. Her geçen yeni şirket ve firmaların kurulduğu, ticari ilişkilerin zemin bulduğu Antalya’da fuarcılık alanında da oldukça başarılı işlere imza atılıyor.

Firmaların birbirleriyle ticari ilişkiler geliştirip ihracat ve ithalat işlemlerine yön vermesi için ideal olan fuarlar, aynı zamanda katılımcıların birçok ziyaretçiyi de ağırlamasına imkân tanır. Bu sayede potansiyel müşterileriyle birebir iletişime geçme fırsatını elde eden şirketler daha fazla kâr elde eder, ürünlerini daha geniş bir kitleye duyurabilirler. Tüm bu sayılan etkenler, fuarlara olan ilginin her geçen gün daha da artmasını netice veriyor. Birçok kurum fuar merkezlerinde düzenlenen etkinliklere katılım gösterip markalarının temsil edilmesi için çaba sarf ediyorlar.

antalya expo center kroki

antalya expo center kroki

Her geçen gün nüfusun arttığı ve yeni iş imkânlarının geliştiği Antalya’da birbirinden değerli fuar etkinliklerine ev sahipliği yapmayı sürdürüyor. Özellikle antalya fuar merkezine katılım gösteren şirketler, ziyaretçilerin yoğun ilgisinden ve diğer firmalarla iş anlaşmalarına imza atmaktan duydukları memnuniyetleri sürekli olarak dile getiriyorlar. Oldukça profesyonel bir şekilde yönetilen ve Antalya Expo Center ismiyle de bilinen Antalya fuar merkezi, bulunduğu konum itibariyle Antalya’nın her yerinden rahatlıkla ulaşılabilir durumdadır. Antalya fuar merkezi adresinin hem şehir merkezine, hem de havalimanına çok yakın olması; bu fuar alanını tercih sebebi kılan en önemli özelliklerden birisidir. Böylece hem ziyaretçiler, hem de fuara katılım gösteren firma yöneticileri ulaşım sorununu kolayca çözmüş oluyorlar.

Ek olarak gelişmiş havalandırma teknolojisine, yüzlerce araçlık otopark alanına, toplantı ve kongre salonlarına da sahip olan fuar merkezinin sahip olduğu tüm bu özellikler; fuarlara katılan firma temsilcilerinin yaşaması muhtemel sorunları en aza indiriyor. Tüm bu avantajlarıyla bölgenin yükselen bir değeri haline gelmeyi başaran Antalya fuar merkezi; hali hazırda yüzlerce fuar etkinliğine ev sahipliği yapmıştır, halen daha başarılı işlere imza atmaktadır.

Eğer siz de şirketinizle birlikte Antalya fuar merkezinde düzenlenen sektörel bir fuara katılmaya karar verdiyseniz, yapmanız gereken ilk iş fuar yönetimiyle iletişime geçmek ve bütçenize uygun olarak kiralayacağınız bir konuma fuar standını açmak olacaktır. Ürün, model ve hizmetlerin sergileneceği bu alan; müşterilerinizle sıcak temasa geçebileceğiniz ve firmanızı temsil edeceğiniz bir yer olacağı için gereken önemi ve özeni göstermeniz gerekir. Stant kurulumunun eksiksiz yapılması, ziyaretçilere yapılacak ikramların hazırlanması ve hepsinden önemlisi fuarda markanızı temsil edecek kişinin belirlenmesi süreçlerini başarıyla yönetmek gerekir. Müşterileri ağırlayacak, onlara içecek ve atıştırmalık ikramlarında bulunacak, gerektiği halde de soru ve sorunlarını çözmek için çaba gösterecek fuar yetkilileri; firma standına olan ilginin artmasına ve müşterilerinizin de memnun olmasına yardımcı olabilir. Bunu sağlamak için de antalya fuar hostesi hizmeti sunan ajanslarla iletişime geçmek işinize yarayabilir.

Günümüzde fuarlarda hosteslik hizmeti veren çalışanlar, rakipleri arasından bir adım daha öne sıyrılabilmek adına yabancı dil eğitimi almaya da çaba gösteriyorlar. Fuarın düzenlendiği hizmet sektörüne hâkim olan yabancı dili öğrenen, bu uğurda kurslara katılan hostesler; daha fazla gelir elde etme imkânına da bu şekilde sahip oluyorlar. Rusça, İngilizce ve Arapça bilen fuar hostesleri sayesinde sizler de müşterilerinizle doğrudan iletişim kurabilecek bir firma temsilcisine sahip olabilirsiniz. Tek yapmanız gereken başarılı bir hostes ajansının model kataloğuna bakmak ve size en uygun hostes tercihini belirlemek olacaktır.

Fuar Hostesi Başvuru

Yerel ve uluslararası düzeyde gerçekleştirilen fuarlara olan ilgi her geçen gün artıyor. Hemen hemen tüm sektör alanlarıyla ilgili fuarların düzenlendiği ülkemizde fuar hosteslerine olan talep de sürekliliğini koruyor. Fuar standının başında duran, düzenliliğini takip eden ve ziyaretçileri karşılayıp yönlendiren hosteslerin yabancı dil bilmesi de kendilerine büyük avantaj sağlıyor. Hosteslik, sürekli olarak ayakta durulması ve güler yüzlü olunması gereken bir meslek olduğu için yorucu olabilir. Ancak yeni insanlarla tanışma ve niteliğe göre dolgun ücret olanakları dolayısıyla günümüzde birçok kişi tarafından tercih ediliyor. Bu sebepten olsa gerek, fuar hostesi başvurusu yapanların sayısı da sürekli artış gösteriyor.

Peki fuar hostesi ne iş yapar?

Etkinliğin gerçekleştirileceği fuar alanındaki stantta ziyaretçileri karşılayan fuar hostesleri, misafirlere ikramda bulunmak ve onların sorularını cevaplandırmak gibi farklı görevleri de üstlenebiliyorlar. Üstelik fuar hostesleri, yalnızca fuarlarda görev yapmayabilirler. Seminer veya kongre gibi etkinliklerin yanı sıra basın toplantılarında da ziyaretçileri ağırlamak için iş başına geçerler. Eğer müşterilerin isim ve cep telefonu gibi bilgilerinin kayıt altına alınması gerekiyorsa, bu işlemi de fuar hostesleri üstlenir. Tüm bunlara ek olarak, hizmet verdiği şirketin kurumsal kıyafetlerine uygun olarak giyinmelidir. Çoğu firma standart olarak siyah ve beyaz renklerinin kullanıldığı giysileri tercih ediyor olsa da, bazı kuruluşlar özel kıyafet talebinde bulunabiliyorlar.

Fuar hostesi olmaya karar verdiyseniz…

fuar hosteslerinin nasıl başvuru yapmalı

fuar hosteslerinin nasıl başvuru yapmalı

Eğer uzun bir düşünme ve karar verme aşamasından sonra fuar hostesi olmaya karar verdiyseniz, bulunduğunuz şehirdeki bir hostes ajansıyla iletişime geçerek iş başvurusunda bulunabilirsiniz. Fiziki özelliklerinizi size verilen forma doldurduktan ve vesikalık fotoğrafınızı da gönderdikten sonra işe kabul veya ret için cevap beklemeye koyulabilirsiniz. Eğer iş başvurunuz onaylanırsa, fuar hostesi istanbul sektöründe hizmet vermeye başlamış olacaksınız. Ajans yetkilisi, size uygun iş teklifi olduğu zaman iletişime geçecek ve detaylı bilgileri tarafınıza aktaracaktır. Çoğu ajans, ödemeleri iş bitiminden sonra şirket ofisinde elden ödeme yaparak gerçekleştirir. İş başına alacağınız ücret, meslekte edinmiş olduğunuz tecrübe ve yabancı dil gibi niteliklerinize göre değişiklik gösterebilir. Fuar hostesi hizmeti sağlayan çoğu kurumsal ajans, çalışanlarının sigortasını günlük olarak yatırır. Yani ne kadar uzun süre fuar hostesliği yaparsanız, o kadar gün boyunca sigortalı olursunuz.

Üstelik fuar hostesi olmak için herhangi bir okul mezunu olmanıza da gerek yok. Yalnızca kılık kıyafetine özen gösteren, temiz, bakımlı ve insanlarla iletişimi başarılı olan bir yapıya sahip olmanız yeterli. Üniversite mezunu olmanız ve yabancı dil biliyor olmanız, sizin diğer fuar hostesleri arasından sıyrılmanıza yardımcı olabilir. Günümüzde fuarlarda görev alan hosteslerin eğitim durumuna bakıldığında, büyük çoğunluğun halen daha öğrenim hayatını sürdürdüğü görülebilir. Üniversite okurken ek gelir elde etmek için fuar hostesliği yapan öğrenci sayısı azımsanmayacak kadar fazla.

İstanbul Fuar Merkezi

Son günlerde yaşanan terör olaylarıyla imajı olumsuz zedelenmiş olsa da, İstanbul halen daha Avrupa’nın başkenti olarak gösterilen ve insanların akın akın ziyaret ettiği, tarihten bu yana ilgi odağı olmaya başarmış harika bir şehirdir. Sürücüler canından bezdiren trafiği ve vatandaş için çekilmez hale gelebilen insan kalabalığına rağmen İstanbul, böylesi bir cazibe merkezi haline gelmesini bünyesinde barındırdığı geniş iş imkânlarına ve sanayi tesislerine borçludur. Çok uluslu dev şirketlerden tutun devlet kurumlarına, hizmet sektöründe çalışan kurumlardan sanayi tesislerine kadar birçok kuruluşun adres olarak İstanbul’u tercih etmeleri tesadüf olamaz elbette. Avrupa ile Asya’nın tam ortasında, köprü işlevini gören lokasyonu itibariyle İstanbul; tüm ticaret yollarına rahatlıkla erişebilmeyi de mümkün kılar. Hal böyle olunca ticaretin ve sanayinin kalbinin İstanbul’da attığını söylemek yanlış olmaz.

Her geçen gün nüfusun arttığı İstanbul’da belli başlı 2 adet fuar merkezi vardır. Özellikle istanbul fuar merkezi denildiğinde akla gelen CNR Expo ve daha çok kitap fuarlarıyla ismine aşina olduğumuz TÜYAP, İstanbul’daki fuar etkinliklerinin düzenlendiği en popüler adreslerdir.

İstanbul fuar merkezi nerede

İstanbul fuar merkezi nerede

CNR Expo, havalimanına çok yakın olmasıyla TÜYAP’a göre ulaşım noktasında çok daha avantajlı bir konumdadır. Yurtiçi ve yurtdışından fuarlara katılmak üzere gelen iş adamları, firma temsilcileri ve ziyaretçiler; havalimanından metroya binerek sadece bir durak sonra fuar alanına ulaşabiliyorlar. Harika, değil mi? Yine hemen yakınında bulunan İDTM (İstanbul Dünya Ticaret Merkezi) de CNR’a olan ilginin artmasına sağlamıştır. Tüm bu avantajları oldukça başarılı bir fırsata çeviren CNR Expo, fuar etkinlikleri takvimi sürekli dolu olmasını istanbul fuar merkezi adresinin olabilecek en iyi yerde olmasına borçludur. Üstelik İstanbul trafiğinin can damarı olan E-5 karayoluna ve Airport Outlet Center’a yakınlığı da cabası.

TÜYAP ise İstanbul’un en uç noktasındaki Beylikdüzü ilçesine konumlandırıldığı için ulaşım noktasında biraz dezavantajlıdır. Her ne kadar metrobüs yolculuğuyla ulaşımı kolaylaşmış olsa da, CNR ile kıyaslandığı zaman pek de dişli bir rakip olduğu söylenemez. Ancak her sene düzenlenen kitap fuarı etkinliklerinde CNR’a fark attığı rahatlıkla görülebilir.

 Fuarlara neden katılmak gerekir?

Çevrenizi geliştirmek, yeni iş bağlantıları kurmak ve ticari fırsatları yakalayabilmek için sektörünüzle alakalı

Fuar hostesi ile reklam yapın ve tanının

Fuar hostesi ile reklam yapın

düzenlenen fuarlara katılmak büyük önem arz eder. Uygun ödeme koşullarıyla kiralayacağınız stant alanında ziyaretçilerle iletişim kuracak ve markanızı temsil edecek kişiyi de büyük bir titizlikle seçmeniz gerekir. Günümüzde çoğu şirket, profesyonel olarak istanbul fuar hostesi temin eden ajanslarla iletişime geçerek istedikleri kriterleri karşılayan hosteslerle çalışma yolunu seçiyorlar. Boy, kilo, saç rengi ve yabancı dil gibi çeşitli taleplerde bulunan firmalar için en akılcı çözümleri üretmeye çalışan ajanslar; çoğu zaman ücret hesaplamasını günlük olarak yapar. Rekabetin arttığı günümüz şartlarında hostes temini ücretleri de düşüş göstermeye başlamış bulunuyor. Dolayısıyla çok uçuk rakamlarla karşılaşmaktan korkmanıza gerek yok. Cazip fiyatlar ve uygun ödeme şartlarıyla birlikte siz de firmanızın uzman hostesler tarafından temsil edilmesini sağlayabilir, standınızı fuarda ziyaret eden kişi sayısını artırabilirsiniz.

Bahsi geçen ajans firmalarıyla çalışmadan önce mutlaka firma hakkında detaylı bir araştırma yapmanızda fayda olacaktır. Daha önce ne tür organizasyonlarda hizmet sunduklarını, ne gibi başarılara imza attıklarını tercihinizi yaparken göz önünde bulundurun. Ayrıca part time olarak mankenlik ve hosteslik yapan kişilerle çalışmaktansa, mesleğine profesyonel bir anlayışla yaklaşan kişilerle çalışmayı da tercih edebilirsiniz. Durumun ciddiyetini kavrayan, yabancı dil bilen ve işinin hakkını veren hosteslerin marka değerinize katkısı çok büyük olacaktır.

Tüyap Fuar Mankenleri

Tüyap fuar mankeni tanıtım

Tüyap fuar mankeni tanıtım

Tarih boyunca çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan İstanbul, günümüzde Türkiye’nin en önemli sanayi ve turizm şehirlerinden birisi haline gelmiş bulunuyor. İki kıtada da toprağı bulunan tek şehir olması hasebiyle dünyada bir olan İstanbul’un gözde bir turizm lokasyonu olması, bu şehrin popülerliğini ve dünya genelinde tanınırlığını arttıran en önemli etkenlerden de birisi. Ancak şu da var ki, İstanbul’u sadece tarihî bir şehir olarak görmek büyük bir noksan olacaktır. Bünyesinde barındırdığı uluslararası firmaların ofisleriyle, yine bazı bölgelerindeki sanayi tesisleriyle İstanbul; gelişen Türkiye’nin lokomotifi haline gelmiş bir sanayi şehri olarak da görülebilir. Sanayinin ve ticaretin her alanında hizmet veren firmaların uğrak yeri olan İstanbul, aynı zamanda birçok kongre ve fuara da ev sahipliği yapmayı sürdürüyor. Bilhassa Yeşilköy’de bulunan CNR fuar merkezi ve Beylikdüzü’ndeki TÜYAP; fuar denildiği zaman akla gelen ilk adreslerden. Bu adreslerde düzenlenen fuarlara katılan firmalar, farklı firmalarla iletişim kurup iş bağlantıları geliştirmek ve yeni müşteriler kazanmak noktasında ciddi başarı sergiliyorlar. Yerli ve yabancı iş sahiplerinin uğrak mekanı olan bu fuarlarda stand açan firmalar, firmalarını temsil edecek kişileri özenle seçerek prestijlerini koruma yolunu tercih ediyorlar. Temiz, bakımlı, kılık kıyafeti düzgün insanlarca müşteri ilişkilerini geliştiren bu kurumlar; başarıya giden yolda önemli bir adımı da atmış bulunuyorlar. Çoğu firma bünyesinde tüyap mankenleri barındırmak yerine, bu hizmeti sunan ajanslarla anlaşma yolunu tercih eder. Fuarlar yılın belli dönemlerinde yapıldığı için tam zamanlı eleman istihdam etmek yerine bu hizmeti satın almak çok daha mantıklı bir tercihtir. Mankenliğin eğitimini almış cnr mankenlerinden birini seçen firmalar, lansman ve fuar açılışlarında kendilerini temsil edecek güzel bir yüze de sahip olmuş oluyorlar. Burada dikkat edilmesi gereken bir husus, tercih edilen mankenin diksiyonunun düzgün olması gerekliliğidir. Müşterilerin merak ettiği konularda yardımcı olurken takılarak konuşan bir manken, firmanızın prestijini olumsuz olarak zedeleyecektir. Dolayısıyla manken seçiminde İngilizce bilen, insan ilişkileri gelişmiş, akıcı konuşabilen birini tercih ederseniz bu gibi sıkıntılarla karşılaşma riskini en aza indirmiş olursunuz.

Tüm bunlara ek olarak, tercih edilen manken firmanızın dışa açılan yüzü olacağı için daha önceki tecrübe ve referansları da mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Daha önce hangi fuarlarda çalıştığı, hangi açılış ve lansmanlarda ne tür görevlerde yer aldığı gibi detayları mutlaka titizlikle incelemelisiniz. Kimi zaman müşterilere “hoşgeldiniz” diyen, kimi zaman da ziyaretçilere içecek ikramında bulunan bu kişilerin tam zamanlı olarak bu işi icra ediyor olması da önem taşır. Çoğunlukla bu işi yapan kişiler üniversite öğrencilerinden oluştuğu için, yaptıkları işe gereken hassasiyeti vermeme gibi sıkıntılarla karşı karşıya kalınabiliyor. Manken ajansından teklif alırken bu konuyu da sormanız ve buna göre hareket etmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Fuar Hostesi Hakkında

Alanında devleşmiş firmaların yanı sıra KOBİ’ler de her yıl düzenlenen çeşitli fuarlara katılım göstererek, geliştirdikleri ürün ve hizmetleri katılımcılara sergilerler. Bunu yaparak hem ticari ilişkilerini geliştirmiş, hem yeni insanlara tanışıp yeni bağlantılar kurmuş, hem de başka bir ülkeye ihracat yapabilme imkanının doğmasına sebep olurlar. Hal böyle olunca hemen her firma için fuarlara katılım sağlamak hayati derecede önem taşır hale gelmiş bulunuyor. Ayrıca bu etkinliklere sadece iş bağlantıları kurmak yerine, bir reklam ve tanıtım organizasyonu olarak da değerlendirmek gerekir. Reklam filmlerinde rol alan oyuncular nasıl özenle seçiliyorsa, fuarda boy gösterecek kişilerin de bu kritere uygun olması hedeflenmelidir. Akıcı ve tane tane konuşan, müşterinin sorularını cevaplamak için hazır olan, mümkünse İngilizce bilen (Fuarlara yabancı ülkelerin vatandaşları da katıldığı için bu önemlidir) kişiler fuar hostesi olarak tercih edilmelidir.  Fuar hostesleri gelen ziyaretçilere çay kahve ikramında da bulunabilirler. Ayrıca muhtemel müşterilerin sorularını cevaplandırmak gibi bir yükümlülükleri de vardır.

Fuar hostesi başvuru süreci

Fuar hostesi başvuru süreci

Öncelikli olarak nasıl bir fuar mankenine ihtiyacı olduğuna karar veren firma yetkilileri, genelde 1 hafta kadar süren fuar boyunca görev alacak çalışan için piyasada var olan ajanslarla iletişime geçer. İhtiyaçlarını ve taleplerini sıraladıktan sonra ajans tarafından görevlendirilen fuar mankenine ne tür bir görev üstleneceği, dikkat etmesi gereken hususlar gibi detaylar aktarılır. Üniversite okurken fuarlara mankenlik yapmaya giden gençlerle mi çalışacağınız, yoksa profesyonel olarak bu işi meslek haline getiren kişilerle mi çalışacaksınız? Bu sorunun cevabı sizin için ne kadar önem taşıyorsa, bunu ajansla konuşmanız ve çözüme kavuşturmanız gerekecektir. Fuar hosteslerine günlük ödenen ücret, hostesin yabancı dil bilmesine göre artış gösterir. Ulusal ölçekte düzenlenen fuarlarda markanızı temsil eden; İngilizce, Arapça ve Rusça gibi dilleri akıcı olarak konuşabilen hostesler daha fazla ücret alırlar. Ancak ortalama olarak fuar hosteslerinin 100 ila 200 TL arası bir ücret aldıklarını söyleyebilmek mümkündür.

Fuar Hostesi Başvuru Süreci

Fuar alanında hostes veya manken görevlendirmek isteyen firma, bu hizmeti sunan ajansa mail veya telefon yoluyla talebini iletir. Hostesin boyu, fiziki özellikleri, yabancı dil bilgisi kriterleri listeleyen firmaya ajans tarafından uygun isimler önerilir. Sunulan isimlerin resimlerine ve yeterliliklerine bakan firma, bir isimde karar kıldıktan sonra bu talebini tekrar iletir. Ajans da seçilen isimle temasa geçerek işin yapılacağı adresin ve firmaların bilgilerini iletir. Hostesin de bu firmayla çalışmayı kabul etmesinin ardından işlemler tamamlanmış olur. Firma, ödemeyi ajansa yapar. Ajans da iş bitiminde hostese ödemesini gerçekleştirir.

Çoğu zaman gün boyu ayakta durmak ve fuar standına gelen ziyaretçilerle ilgilenmek durumunda kalan hostesler, yorucu olabilecek bu sürece dayanıklı ve hazır olmalıdır. Fuarlarda manken olarak görev almak isteyen kişiler, çektikleri fotoğrafları manken ajanslarına iletip iş başvurusunda bulunurlar. İşe kabul edilen isimler daha sonra profesyonel fotoğraf stüdyolarında fotoğraflarını çekinir ve kataloglara eklenirler. Daha sonra uygun bir iş imkanı oluştuğunda görev almaya başlar ve kazanç elde ederler.

Harcanılan gayretle elde edilen gelir arasında güzel bir uyum olduğu için sıklıkla üniversite öğrencileri tarafından tercih edilen fuar hostesliği, ülkemizde birçok kişinin tercihi haline gelmiş bulunuyor. İstanbul başta olmak üzere İzmir ve Adana gibi ekonomik kalkınmanın gerçekleştiği şehirlerde açılan fuarlara katılan hostesler; hem eğlenmiş, hem de çalışmış olmanın verdiği hazla para kazanabiliyorlar. Genel olarak siyah ve beyaz renkleri ağırlıkta olmak üzere giyinirler. Ancak bu durum, işin yapıldığı firmanın kurumsal renklerine göre değişiklik gösterebilmektedir.

Neden fuar mankeni?

Aynı sektörde yer alan şirketlerin boy gösterdiği ve ürünlerini ziyaretçilere sergilediği fuarlar, ulusal ve yerel zeminde sık sık düzenlenmektedir. Birbirinden farklı iş alanında çalışan firmalar, fuarlara katılım göstererek kendilerini temsil ederler ve en son teknolojiden faydalanarak geliştirmiş oldukları modelleri kamuoyuna tanıtırlar. Fuara katılan her bir firma, bir anlamda podyuma çıkmış sayılır. Yapacakları her bir hata prestijlerini zedeleyip müşterinin gözünde küçük düşmesine sebep olacağı için, fuarlara katılım gösteren her kurumun azami derecede kendini başarılı bir biçimde temsil etmeye çalışması gerekir. Peki bunu nasıl sağlayabilirler? Bir firma, kendini fuarda nasıl daha prestijli gösterebilir? Bu sorunun cevabı aslında sanıldığından çok daha basit. Kurulan fuar standının malzemesi, büyüklüğü, derli topluluğu en büyük etkenlerden birisi. Ancak bir nokta daha var ki, çoğu firma buna dikkat etmediği için telafisi çok zor prestij kayıplarına maruz kalabiliyorlar. Standı ziyaret eden kişileri karşılayan ve fuarda sergilenen ürünler hakkında bilgi veren kişi, bir anlamda markanın ete kemiğe bürünmüş hali olarak karşımıza çıkar. Dolayısıyla bu kişinin bakımlı ve temiz olması, firmanın prestiji için hayati seviyede önem taşır. Markalar da bunun bilincinde olduğu için çoğu zaman fuar mankeni hizmeti sunan şirketlerle irtibata geçerek fuarlarında boy gösterecek manken temin ederler. Oldukça profesyonel ve titizlik gerektiren bir iş alanı olan mankenlik işini yapanların, firmayı temsil makamında oldukları için her adımını dikkatli ve bilinçli atması gerekir.

fuar mankeni nasıl olunur

fuar mankeni nasıl olunur

Bir fuara katıldığınızı ve dikkatinizi çeken bir standı ziyaret ettiğinizi düşünün. Sizi karşılayan ve “hoş geldin” diyen kişinin kravatının gevşek, gömleğinin pantolonundan dışarı sarkmış, ayakkabısının kirli, saçlarının dağınık olması hoşunuza gider miydi? Dahası, o firma hakkında neler düşünürdünüz? Evet, kuşkusuz söz konusu firmanın ne kadar kurumsallıktan uzak ve niteliksiz olduğu kanısına varırdınız. Fuar standlarında boy gösteren bir fuar hostesi, aynı zamanda sergilediği ve tanıtımını yaptığı ürün hakkında yeterli bilgiye de sahip olmalıdır. Yanında durduğu bir arabanın teknik bilgisi hakkında hiçbir fikri olmayan bir mankenin hiçbir faydası olmayacaktır. İngilizce bilmesi de bir manken için artı değer sağlar. Yalnızca fuarlar değil, kongrelerde de görev alan mankenler kimi zaman üniversite öğrencisi, kimi zaman da mesleğini bu işten kazanan insanlardan oluşabiliyor. Üniversite öğrencileri yarı zamanlı olarak bu işi yaparken, tam zamanlı olarak mankenlikle geçimini sağlayanlar hemen her fuar ve kongre etkinliğinde yer almaya gayret gösteriyorlar. Sergilenen ürünlerle ilgili ziyaretçiye bilgi veren hostes ve mankenler, aynı zamanda gelen müşterilerin iletişim bilgilerini alma ve kayıtlarını gerçekleştirme görevlerinde de etkin rol alır. İnsanlarla iletişim kurma makamında olduğu için sürekli güler yüzlü ve sevecen bir çehreye sahip olması önem taşır.

Saatler boyunca ayakta kalan fuar hostes ve mankenleri için bu işin çok da kolay olduğu elbette söylenemez. Sabahın erken saatlerinde fuar alanına gelerek misafirleri karşılayan, onlara çay ve kahve ikram eden, eğer alınacaksa müşteri bilgilerini alan, sergilenen hizmet ve ürünlerle alakalı bilgi veren hostesler; uzun çalışma saati yüzünden gün sonunda bir hayli yorulurlar. Şayet siz de firmanız ile beraber bir fuara katılmayı düşünüyorsanız, markanızı temsil edecek kişiyi özenle ve titizlikle seçmelisiniz. Sinirli ve aksi bir insanı firmanızın temsil edildiği noktaya çıkarırsanız istenmeyen sonuçlarla karşılaşmanız muhtemeldir. Fuarda görev alan kişinin sigortasının eksiksiz yapılması, ücretinin tam ödenmesi ve yol yemek gibi ihtiyaçlarının sizin sorumluluğunuzda olduğunu da unutmamanız gerekir. Ancak bazen ulaşım ücretini hostesler de karşılayabiliyor.